Katolicyzm ma własność pionu – odchyleń nie znosi.
Cytaty na nasze czasy:

"Jeśli kiedykolwiek zetkniecie się z chlubiącymi się tym, że są wierzący, że są oddani Papieżowi, i chcą być katolikami, ale nazwanie klerykałami mają za największą obrazę, powiedźcie uroczyście, że oddane dzieci Papieża to ci, którzy są posłuszni jego słowu i we wszystkim go słuchają, a nie ci, którzy czynią zabiegi, by uniknąć wypełnienia jego rozkazów lub aby naleganiem godnym ważniejszych spraw wymusić na nim zwolnienia czy dyspensy tym boleśniejsze, im większe wyrządzają szkody lub zgorszenie. [...]"

(Fragment przemówienia św. Piusa X wygłoszonego do kardynałów na konsystorzu 27 maja 1914 r. - Testament duchowy św. Piusa X)

wtorek, 3 października 2023

x. Rafał Trytek — kazanie na XVIII Niedzielę po Zesłaniu Ducha Św. AD 2023

Różaniec jest tą modlitwą, która przygotowuje tryumf Chrystusa. Dwa Imiona – Jezusa i Maryi – są nierozłączne w dziele naszego zbawienia – nauczał x. Rafał Trytek ICR, zwracając się do wiernych, którzy 1 października 2023 roku zgromadzili się na Mszy Świętej we wrocławskim Oratorium Świętego Józefa Opiekuna Kościoła Świętego. Pierwsza niedziela października była tradycyjnie, od czasu zwycięstwa pod Lepanto, Niedzielą Różańcową – świętem Matki Bożej Zwycięskiej, później: Różańcowej. Papież św. Pius V ustanowił je na pamiątkę zwycięstwa wojsk chrześcijańskich. Natomiast papież św. Pius X wyznaczył stałą datę ruchomego święta na 7 października.
O ile modlimy się na poświęconym różańcu, odmawianie Modlitwy Różańcowej jest obdarzone licznymi przywilejami i opustami. Warto także zapisać się do bractwa różańcowego. Papież Leon XIII przydzielił odpusty związane z tą modlitwą (zwłaszcza odmawianą przed Najświętszym Sakramentem) na cały październik i 1 listopada. Odpusty można zyskać nawet dzięki dzierżeniu w dłoni poświęconego różańca.
W Polsce w październiku powinniśmy pamiętać o przywileju, jakim jest święto dziękczynienia za zwycięstwo w pierwszej bitwie chocimskiej nad wrogami Trójcy Przenajświętszej. Październik to również czas wspomnienia bł. Jana z Dukli, naśladowcy św. Franciszka z Asyżu, patrona miasta najbardziej katolickiego – Lwowa, a także patrona wojska polskiego. 1 października obchodziliśmy także święto św. Remigiusza, biskupa, który włączył do Kościoła Chlodwiga, króla Franków, twórcę późniejszej Francji jako kraju katolickiego.
Prośmy św. Michała Archanioła, aby wspierał nas w walce z wojskami piekielnymi. Prośmy Najświętszą Maryję Pannę o owoce duchowe i materialne Modlitwy Różańcowej, których potrzebujemy, by osiągnąć świętość. 


Adres siedziby Kaplicy
ul. Powstańców Śląskich 114, Wrocław
Wejście na 1 piętro schodami na zewnątrz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz