Katolicyzm ma własność pionu – odchyleń nie znosi.
Cytaty na nasze czasy:

"Jeśli kiedykolwiek zetkniecie się z chlubiącymi się tym, że są wierzący, że są oddani Papieżowi, i chcą być katolikami, ale nazwanie klerykałami mają za największą obrazę, powiedźcie uroczyście, że oddane dzieci Papieża to ci, którzy są posłuszni jego słowu i we wszystkim go słuchają, a nie ci, którzy czynią zabiegi, by uniknąć wypełnienia jego rozkazów lub aby naleganiem godnym ważniejszych spraw wymusić na nim zwolnienia czy dyspensy tym boleśniejsze, im większe wyrządzają szkody lub zgorszenie. [...]"

(Fragment przemówienia św. Piusa X wygłoszonego do kardynałów na konsystorzu 27 maja 1914 r. - Testament duchowy św. Piusa X)

niedziela, 5 maja 2024

Pius V. Święty, Mnich, Inkwizytor, Papież.

Św. Pius V (ur. 17 stycznia 1504 w Bosco Marengo, zm. 1 maja 1572 w Rzymie)

 Papież Pius V był papieżem w jednym z najbardziej burzliwych i niestabilnych okresów w historii chrześcijaństwa. Europa została rozdarta przez reformację, a w momencie wyboru Piusa w 1566 roku, protestantyzm był mocno zakorzeniony w wielu regionach Europy. Pius V był odpowiednią osobą, aby prowadzić i przyspieszać reformację katolicką.

 Wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego w 1518 roku, rok po tym, jak Marcin Luter opublikował 95 tez. Jego życie dominikańskie, od początku, było bardzo związane z obroną Kościoła przed herezjami tamtych czasów. Po nauczaniu w Pawii, gdzie opublikował wiele prac apologetycznych, został wysłany na misję inkwizycyjną w Como.

 Jego cnotliwa obrona Kościoła była również uzupełniana przez zapał do reform wewnątrz Kościoła. Wiele krytyki Kościoła wynikało z moralnej swobody niektórych duchownych, szczególnie papieży. Jako przeor, Pius nalegał na dyscyplinę i prostotę w swoich domach. Jego przykład i reformatorska natura doprowadziły do jego podniesienia do biskupstwa. Był tak wysoko ceniony, że został mianowany kardynałem i otrzymał zaszczyt Najwyższego Inkwizytora.

 Został wybrany na papieża w 1566 roku w wieku 62 lat. Natychmiast zaczął tworzyć atmosferę dyscypliny w Kościele Rzymskim. Zmniejszył koszty i nadmiary na papieskim dworze oraz wymagał rezydencji wśród duchowieństwa. W Rzymie wygnał prostytutki i uregulował działalność zajazdów. Jego najważniejszym dziełem było jednak wprowadzenie w życie kanonów i dekretów Soboru Trydenckiego. W 1570 roku ogłosił nową edycję Mszału Rzymskiego. Ekskomunikował również Elżbietę I z Anglii, próbując odzyskać Anglię dla Kościoła.

 Nieustraszoność tego Wikariusza Chrystusa znalazła wrogów. Święty papież miał zwyczaj całować stopy krzyża, wchodząc lub wychodząc z pokoju. Pewnego dnia stopy odsunęły się od jego ust. Smutek wypełnił jego serce i wykonał akty skruchy, obawiając się, że musiał popełnić jakieś tajemne przewinienie, jednak nadal nie mógł pocałować stóp. Później odkryto, że zostały one otrute przez wroga.

 Św. Pius V rozpoznał ataki na supremację papieską w Kościele Katolickim i pragnął ograniczyć ich postępy. We Francji, gdzie jego wpływy były silniejsze, podjął kilka środków przeciwko protestanckim hugenotom. Nakazał usunięcie kardynała Odet de Coligny i siedmiu biskupów, unieważnił królewski edykt tolerujący zewnętrzne nabożeństwa reformatorów, wprowadził katechizm rzymski, przywrócił papieską dyscyplinę i zdecydowanie sprzeciwiał się wszelkim kompromisom z hugenocką szlachtą.

 Był kluczową postacią w tworzeniu Świętej Ligi w obronie Europy przed Turkami, co zakończyło się zwycięską bitwą pod Lepanto. Pius dowiedział się o triumfie dzięki wizji, przypisując a zwycięstwo wstawiennictwu Matki Boskiej, ustanawiając święto Matki Boskiej Zwycięskiej, obecnie obchodzone jako święto Matki Boskiej Różańcowej.

Źródło: https://348bdbf8-4f7b-45a7-8a7b-b7c40363256e.usrfiles.com/ugd/348bdb_dc8ff02e6659431e9add069d720075d3.pdf?

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz