Katolicyzm ma własność pionu – odchyleń nie znosi.
Cytaty na nasze czasy:

"Jeśli kiedykolwiek zetkniecie się z chlubiącymi się tym, że są wierzący, że są oddani Papieżowi, i chcą być katolikami, ale nazwanie klerykałami mają za największą obrazę, powiedźcie uroczyście, że oddane dzieci Papieża to ci, którzy są posłuszni jego słowu i we wszystkim go słuchają, a nie ci, którzy czynią zabiegi, by uniknąć wypełnienia jego rozkazów lub aby naleganiem godnym ważniejszych spraw wymusić na nim zwolnienia czy dyspensy tym boleśniejsze, im większe wyrządzają szkody lub zgorszenie. [...]"

(Fragment przemówienia św. Piusa X wygłoszonego do kardynałów na konsystorzu 27 maja 1914 r. - Testament duchowy św. Piusa X)

środa, 5 kwietnia 2023

Komunikat nr. 9 Stowarzyszenia na Rzecz Kultury i Tradycji im. ks. dr Piotra Semenenko, z dnia 5 kwietnia AD 2023.

    W sprawie książki ś.p. księdza Antoniego Cekady "Praca rąk ludzkich", wydanej przez Wydawnictwo 3DOM, padło ostatnio wiele, naszym zdaniem nie do końca przemyślanych opinii i osądów. W tej sytuacji czujemy się w obowiązku sprostować pewne fakty. Pod koniec stycznia AD 2023 dowiedzieliśmy się, że Wydawnictwo 3DOM planuje wydanie tej pozycji. Jednocześnie, 27 stycznia Wydawnictwo 3DOM zaprosiło nas do patronowania tego wydania. Propozycję tą przyjęliśmy z wielką radością, w tej sprawie skontaktowaliśmy się osobiście z szefem Wydawnictwa, Tomaszem Stalą. 

    Pan Tomasz Stala poinformował nas, m.in., że przedmowę do książki ma napisać pan redaktor Paweł Lisicki, jednocześnie poprosił, aby dossier (biografię) autora, śp. x. Cekady, napisał ks. Rafał Trytek. Przekazaliśmy tę prośbę ks. Trytkowi, który zgodził się i napisał biografię, która znalazła się w tej książce jako "Posłowie", na stronie 546. Do samego końca nie wiedzieliśmy jednak, co dokładnie napisał / zamierza napisać pan redaktor Paweł Lisicki. Z naszej korespondencji z Wydawnictwem z tamtego okresu wynikało, że przedmowa pana Lisickiego nie jest jeszcze gotowa, i nikt nie wiedział, co pan Lisicki zamierza napisać. W późniejszym czasie Wydawnictwo również nie informowało nas o tym.

     22 marca na stronie Tentete Traditiones opublikowaliśmy informację o przedsprzedaży książki, a już dwa dni później otrzymaliśmy wydrukowany egzemplarz. Dopiero wówczas mogliśmy się zapoznać z tekstem "wstępu" pana redaktora Lisickiego. Nie zauważyliśmy jednak, aby redaktor Lisicki w tym tekście dyskredytował autora i podważał rzetelność tej publikacji. Wręcz przeciwnie, autor tego niesławnego "wstępu" docenia rzetelność pracy x. Cekady, jednocześnie niepotrzebnie poruszając w ogóle wątek sedewakantyzmu, który nie jest przecież w ogóle tematem tej książki, o czym pisał w swojej przedmowie sam Wielebny x. Antoni Cekada. Oczywiście nie zgadzamy się z wypocinami pana Lisickiego i uważamy za bardzo nieprofesjonalne poruszanie we wstępie do książki tematów nie związanych w ogóle z jej treścią, a tym bardziej sugerowanie czytelnikom, że autor "w pewnych sprawach mógł się mylić" itp. Jest to zwyczajna manipulacja i zachowanie które nie przystoi osobie która uchodzi za poważnego redaktora, publicystę itp., czyli kogoś, kto powinien wiedzieć, jak należy pisać recenzję czy wstęp do książki (oceniać więc książkę a nie poglądy jej autora na inne tematy).

    Jednak każdy poważny czytelnik, który przeczyta całą książkę, a nie tylko wstęp (a wydaje nam się, że w tych czasach, jeśli już ktoś kupuje książki, zwłaszcza w tej cenie, to raczej po to, by je przeczytać...) zauważy ogrom wiedzy teologicznej, liturgicznej i kanonicznej oraz doświadczenia duszpasterskiego śp. x. Cekady, a więc powinien dojść do logicznego wniosku, że jeśli "ktoś myli się w pewnych sprawach", to jest to nie kto inny, jak pan redaktor Lisicki... Nie należy oceniać książki po okładce, czy też po wstępie, i fakt wydania tej książki w takiej a nie innej formie jest dla nas ważniejszy niż te kilka kartek, które rzeczywiście można (i należy...) wydrzeć, jak napisał na swojej stronie pan redaktor Tomasz Jazłowski. Nie mamy też żadnych pretensji do Wydawnictwa 3DOM, które nie jest przecież wydawnictwem sedewakantystycznym, nigdy się tak nie deklarowało, i miało prawo poprosić o wstęp redaktora Lisickiego, m.in. właśnie po to, aby książka trafiła do szerszego grona, aby kupiło ją (i przeczytało!) jak najwięcej osób, nie tylko sedewakantystów. Przecież to dla sprawy katolickiej i Kościoła tak naprawdę bardzo dobrze, jeśli dzięki temu "wstępowi" przeczyta tą pozycję jakiś konserwatysta, lefebrysta czy indultowiec, i być może dojdzie do wniosku, że ten x. Antoni Cekada jednak wcale nie był taki głupi (jak zapewne wmawiają swoim wiernym księża [neo]FSSPX etc.). 

     Chcieliśmy więc w tym miejscu wyrazić przede wszystkim, w imieniu własnym, czyli Stowarzyszenia i Redakcji, ale również wszystkich którzy nas popierają, Przyjaciół i Dobroczyńców, wiernych katolików integralnych w Polsce, wdzięczność wobec Wydawnictwa 3DOM, za wydanie tej jakże cennej pozycji dla sprawy katolickiej i Kościoła. Chcemy też przeprosić za bardzo niezręczną i nieprzyjemną sytuację, jaka miała miejsce. Katolicy w Polsce w naszej opinii mają prawo wiedzieć, że Wydawnictwo 3DOM ofiarowało za darmo, w prezencie, 50 egzemplarzy tej książki na rzecz naszego Apostolatu. W tej sytuacji wydaje nam się, że wszelkie wsparcie dla tegoż Wydawnictwa jest wręcz naszym moralnym obowiązkiem, chociażby ze zwykłej, chrześcijańskiej wdzięczności. Jednocześnie pragniemy podkreślić, że nasze wsparcie i patronat medialny, z którego w żaden sposób się nie wycofujemy, dotyczy tylko i wyłącznie książki autorstwa śp. x. Antoniego Cekady, a nie pseudo "tradycjonalistycznych" wypocin pana redaktora Pawła Lisickiego. Naszym zdaniem, najlepiej by było, gdyby ktoś poważny, z odpowiednim wykształceniem i tytułem, np. x. Rafał Trytek, lub pan redaktor Tomasz Jazłowski, mgr. teolog, napisał merytoryczną, teologiczną polemikę z tekstem pana Lisickiego. To z pewnością byłoby bardziej pożyteczne dla zbawienia dusz niż bojkot dobrego Wydawnictwa...

 Za SKiT im. x dr Piotra Semenenko,

Prezes Stowarzyszenia

Redaktor naczelny pisma „Myśl Katolicka – Organ Katolików świeckich„

Michał Mikłaszewski

Gliwice, 5 kwietnia 2023 r.

W Środę Wielkiego Tygodnia, wsp. św. Wincentego Ferreriusza 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.