Katolicyzm ma własność pionu – odchyleń nie znosi.
Cytaty na nasze czasy:

"Jeśli kiedykolwiek zetkniecie się z chlubiącymi się tym, że są wierzący, że są oddani Papieżowi, i chcą być katolikami, ale nazwanie klerykałami mają za największą obrazę, powiedźcie uroczyście, że oddane dzieci Papieża to ci, którzy są posłuszni jego słowu i we wszystkim go słuchają, a nie ci, którzy czynią zabiegi, by uniknąć wypełnienia jego rozkazów lub aby naleganiem godnym ważniejszych spraw wymusić na nim zwolnienia czy dyspensy tym boleśniejsze, im większe wyrządzają szkody lub zgorszenie. [...]"

(Fragment przemówienia św. Piusa X wygłoszonego do kardynałów na konsystorzu 27 maja 1914 r. - Testament duchowy św. Piusa X)

środa, 15 lutego 2023

x. Rafał Trytek — kazanie na Niedzielę Sześćdziesiątnicy AD 2023 (Wrocław)

12 lutego 2023 roku x. Rafał Trytek ICR wygłosił kazania, których wysłuchali wierni zgromadzeni podczas Mszy Świętych w Krakowie i Wrocławiu. Ich tematem była świętość – opisana przez kuriera Ewangelii, św. Pawła Apostoła, a krzewiona wśród katolików przez założycieli zgromadzeń zakonnych. Poprzez świętych działa Miłosierdzie Boże – wytrwałą modlitwą można wyprosić łaskę nawrócenia dla bliźnich zmierzających ku potępieniu. Praca powołanych do służby Bożej sprzyja nawróceniu nawet całych społeczności.

W tym kontekście kapłan wspomniał siedmiu świętych założycieli zakonu serwitów, którzy w XIII wieku porzucili wszystko, wyrzekli się dóbr doczesnych i poszli, jako słudzy Matki Bożej Bolesnej, głosić Ewangelię. Wśród symboli wyróżniających zakon serwitów wymienić należy czarny szkaplerz.

Duszpasterz Tradycji ponownie omawiał dzieła św. Alfonsa Liguoriego i zakonu redemptorystów. Przypomniał, że św. Alfons prowadził misje wśród ludu zamieszkującego górskie prowincje Królestwa Sycylii [potocznie zwanego też Królestwem Neapolu, od 1816 r. znanego jako Królestwo Obojga Sycylii, a współcześnie opanowanego przez republikanów] – działając w epoce tzw. Oświecenia, kiedy Kościół Święty był narażony na ataki wolterianów i jansenistów, a większość sycylijskiego duchowieństwa pracę duszpasterską prowadziła jedynie w miastach. Innym osiemnastowiecznym wrogiem Wiary był wolnomularski etatyzm, próbujący limitować wolność Kościoła. W obliczu tych trudności św. Alfons dbał o dobre wykształcenie kapłanów oraz sformułował teologię moralną, która przeciwstawiała się wynaturzeniom rygoryzmu i jansenizmu. Święty odrzucał także nadmierny zapał, łatwo przeradzający się w fanatyzm i ostatecznie przynoszący więcej szkód niż pożytku.

Wśród innych zasług Doktora Kościoła wymienić należy propagowanie modlitwy myślnej – sprzyjającej ożywieniu miłości do naszego Pana Jezusa Chrystusa i Matki Bożej. Święty biskup nauczał też, że cześć żywiona wobec Najświętszej Maryi Panny jest pieczęcią dusz wybranych do zbawienia. Propagowana przez niego duchowość wpłynęła w ciągu kolejnych dwóch wieków na wiele zakonów.

X. Rafał Trytek ICR zwrócił także uwagę na cuda dowodzące, że nasz Stwórca – Pan życia i śmierci – niejednokrotnie powściągał swoje Miłosierdzie, karząc rychłym zgonem kapłanów i świeckich sprzeciwiających się rozwojowi świętych dzieł i grzeszących zuchwale przeciwko Duchowi Świętemu. Niech te budujące przykłady obecności Bożej w Kościele Walczącym staną się zachętą dla współczesnych katolików, aby trwali w Wierze, stawiając opór modernistom i etatystom.

Zapraszamy do zapoznania się z nagraniami:



Adres siedziby Kaplicy
ul. Powstańców Śląskich 114, Wrocław
Wejście na 1 piętro schodami na zewnątrz

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz