Katolicyzm ma własność pionu – odchyleń nie znosi.
"Jeśli kiedykolwiek zetkniecie się z chlubiącymi się tym, że są wierzący, że są oddani Papieżowi, i chcą być katolikami, ale nazwanie klerykałami mają za największą obrazę, powiedźcie uroczyście, że oddane dzieci Papieża to ci, którzy są posłuszni jego słowu i we wszystkim go słuchają, a nie ci, którzy czynią zabiegi, by uniknąć wypełnienia jego rozkazów lub aby naleganiem godnym ważniejszych spraw wymusić na nim zwolnienia czy dyspensy tym boleśniejsze, im większe wyrządzają szkody lub zgorszenie. [...]"
(Fragment przemówienia św. Piusa X wygłoszonego do kardynałów na konsystorzu 27 maja 1914 r. - Testament duchowy św. Piusa X)
środa, 26 kwietnia 2023
x. Rafał Trytek — kazanie na II Niedzielę po Wielkanocy AD 2023 (Wrocław).
sobota, 15 kwietnia 2023
x R. Trytek — kazanie na Poniedziałek Wielkanocny AD 2023
sobota, 8 kwietnia 2023
Życzenia świąteczne z okazji Wielkiej Nocy AD 2023!
Zdrowych, spokojnych i błogosławionych świąt Zmartwychwstania Pańskiego!
Życzy Redakcja Myśli Katolickiej – Organu katolików świeckich
środa, 5 kwietnia 2023
Komunikat nr. 9 Stowarzyszenia na Rzecz Kultury i Tradycji im. ks. dr Piotra Semenenko, z dnia 5 kwietnia AD 2023.
W sprawie książki ś.p. księdza Antoniego Cekady "Praca rąk ludzkich", wydanej przez Wydawnictwo 3DOM, padło ostatnio wiele, naszym zdaniem nie do końca przemyślanych opinii i osądów. W tej sytuacji czujemy się w obowiązku sprostować pewne fakty. Pod koniec stycznia AD 2023 dowiedzieliśmy się, że Wydawnictwo 3DOM planuje wydanie tej pozycji. Jednocześnie, 27 stycznia Wydawnictwo 3DOM zaprosiło nas do patronowania tego wydania. Propozycję tą przyjęliśmy z wielką radością, w tej sprawie skontaktowaliśmy się osobiście z szefem Wydawnictwa, Tomaszem Stalą.
Pan Tomasz Stala poinformował nas, m.in., że przedmowę do książki ma napisać pan redaktor Paweł Lisicki, jednocześnie poprosił, aby dossier (biografię) autora, śp. x. Cekady, napisał ks. Rafał Trytek. Przekazaliśmy tę prośbę ks. Trytkowi, który zgodził się i napisał biografię, która znalazła się w tej książce jako "Posłowie", na stronie 546. Do samego końca nie wiedzieliśmy jednak, co dokładnie napisał / zamierza napisać pan redaktor Paweł Lisicki. Z naszej korespondencji z Wydawnictwem z tamtego okresu wynikało, że przedmowa pana Lisickiego nie jest jeszcze gotowa, i nikt nie wiedział, co pan Lisicki zamierza napisać. W późniejszym czasie Wydawnictwo również nie informowało nas o tym.
22 marca na stronie Tentete Traditiones opublikowaliśmy informację o przedsprzedaży książki, a już dwa dni później otrzymaliśmy wydrukowany egzemplarz. Dopiero wówczas mogliśmy się zapoznać z tekstem "wstępu" pana redaktora Lisickiego. Nie zauważyliśmy jednak, aby redaktor Lisicki w tym tekście dyskredytował autora i podważał rzetelność tej publikacji. Wręcz przeciwnie, autor tego niesławnego "wstępu" docenia rzetelność pracy x. Cekady, jednocześnie niepotrzebnie poruszając w ogóle wątek sedewakantyzmu, który nie jest przecież w ogóle tematem tej książki, o czym pisał w swojej przedmowie sam Wielebny x. Antoni Cekada. Oczywiście nie zgadzamy się z wypocinami pana Lisickiego i uważamy za bardzo nieprofesjonalne poruszanie we wstępie do książki tematów nie związanych w ogóle z jej treścią, a tym bardziej sugerowanie czytelnikom, że autor "w pewnych sprawach mógł się mylić" itp. Jest to zwyczajna manipulacja i zachowanie które nie przystoi osobie która uchodzi za poważnego redaktora, publicystę itp., czyli kogoś, kto powinien wiedzieć, jak należy pisać recenzję czy wstęp do książki (oceniać więc książkę a nie poglądy jej autora na inne tematy).
niedziela, 2 kwietnia 2023
Komunikat nr. 8 Stowarzyszenia na Rzecz Kultury i Tradycji im. ks. dr Piotra Semenenko, z dnia 2 kwietnia AD 2023.
Sakra Biskupia J. Ex. x. Bp'a Roderyka da Silvy, wrzesień 2021 r. Poniżej link do nagrania z pierwszej Mszy Pontyfikalnej... https://www.youtube.com/watch?v=4Om6PsAexgc Tymczasem, jak wyglądają sakry w tzw. "Katolickim Ruchu Oporu"? Udzielane są w pokoju hotelowym czy w garażu, w towarzystwie 2 wiernych? |
Nasz ostatni jak dotąd, 7 komunikat SKiT im. x dr Piotra Semenenko, został wydany dokładnie 11 miesięcy temu, 2 maja, i dotyczył śmierci śp. J. Ex. x Bp'a Daniela L. Dolana, w dniu 26 kwietnia AD 2022. Pisaliśmy wówczas m.in.:
Jego Excelencja był nam szczególnie bliski, mimo iż niestety, nie mieliśmy nigdy okazji poznać go osobiście. Łączyła nas jednak, z Jego osobą pewna szczególna, duchowa więź. Mieliśmy zawsze w osobie śp. Xiędza Biskupa przewodnika i ojca duchowego, drogowskaz i latarnię na naszej drodze i w naszej działalności. Śp. x. Bp. Daniel Dolan udzielił nam i naszym dziełom duchowego wsparcia oraz swego Apostolskiego Błogosławieństwa w grudniu 2020 r., za co byliśmy mu ogromnie wdzięczni.
Dziś, na krótko przed pierwszą rocznicą śmierci najczcigodniejszego xiędza Biskupa (która przypadnie 26 kwietnia, w tym roku, tego dnia, zgodnie z kalendarzem liturgicznym św. Piusa X, którego przestrzegał xiądz Biskup, będzie święto św. Józefa, Patrona Kościoła), przychodzi nam stanąć w obronie jego dobrego imienia, jako zmarłego Biskupa katolickiego, który już nie może się bronić na tym świecie.
Niedawno, na stronie tzw. "Katolickiego Ruchu Oporu" (który z katolickością, czyli powszechnością, ma niewiele wspólnego, dlatego też właściwą nazwą jest "Ruch Oporu FSSPX" [FSSPXr-esistance], której zresztą używają sami zainteresowani, nawet w adresie tej strony : https://fsspxr.wordpress.com/) ukazał się tekst, w którym autor opisuje "Uwagi dotyczące tzw. tradycjonalistycznych seminariów".
W tekście tym możemy przeczytać głównie zarzuty wobec sposobu prowadzenia seminarium duchownego przez różne "tradycjonalistyczne" stowarzyszenie i instytuty, autor wymienia m.in IDP, FSSPX, ale również Seminarium Trójcy Przenajświętszej bp. Sanborna związane z Instytutem Rzymskokatolickim, oraz "innych grup sedewakantystycznych" (nieprawdą jest jednak to, co sugeruje autor, a więc że poza biskupem Sanbornem i zwolennikami tezy z Cassiciacum, pozostali biskupi sedewakantystyczni nie prowadzą zinstytucjonalizowanych seminariów, istnieje przecież m.in. Seminarium Mater Dei bp'a Pivarunasa CMRI, w którym uczy się obecnie dwóch Polaków, a także m.in. seminarium FSSPV, czy niedawno powstałe seminaria : Seminário São José w Brazylii czy Sedes Sapientiae Seminary w Afryce, obydwa związane z apostolatem śp. bp'a Daniela Dolana i jego xięży).