Św. Pius V (ur. 17 stycznia 1504 w Bosco Marengo, zm. 1 maja 1572 w Rzymie) |
Papież Pius V był papieżem w jednym z najbardziej burzliwych i niestabilnych okresów w historii chrześcijaństwa. Europa została rozdarta przez reformację, a w momencie wyboru Piusa w 1566 roku, protestantyzm był mocno zakorzeniony w wielu regionach Europy. Pius V był odpowiednią osobą, aby prowadzić i przyspieszać reformację katolicką.
Wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego w 1518 roku, rok po tym, jak Marcin Luter opublikował 95 tez. Jego życie dominikańskie, od początku, było bardzo związane z obroną Kościoła przed herezjami tamtych czasów. Po nauczaniu w Pawii, gdzie opublikował wiele prac apologetycznych, został wysłany na misję inkwizycyjną w Como.
Jego cnotliwa obrona Kościoła była również uzupełniana przez zapał do reform wewnątrz Kościoła. Wiele krytyki Kościoła wynikało z moralnej swobody niektórych duchownych, szczególnie papieży. Jako przeor, Pius nalegał na dyscyplinę i prostotę w swoich domach. Jego przykład i reformatorska natura doprowadziły do jego podniesienia do biskupstwa. Był tak wysoko ceniony, że został mianowany kardynałem i otrzymał zaszczyt Najwyższego Inkwizytora.
Został wybrany na papieża w 1566 roku w wieku 62 lat. Natychmiast zaczął tworzyć atmosferę dyscypliny w Kościele Rzymskim. Zmniejszył koszty i nadmiary na papieskim dworze oraz wymagał rezydencji wśród duchowieństwa. W Rzymie wygnał prostytutki i uregulował działalność zajazdów. Jego najważniejszym dziełem było jednak wprowadzenie w życie kanonów i dekretów Soboru Trydenckiego. W 1570 roku ogłosił nową edycję Mszału Rzymskiego. Ekskomunikował również Elżbietę I z Anglii, próbując odzyskać Anglię dla Kościoła.
Był kluczową postacią w tworzeniu Świętej Ligi w obronie Europy przed Turkami, co zakończyło się zwycięską bitwą pod Lepanto. Pius dowiedział się o triumfie dzięki wizji, przypisując a zwycięstwo wstawiennictwu Matki Boskiej, ustanawiając święto Matki Boskiej Zwycięskiej, obecnie obchodzone jako święto Matki Boskiej Różańcowej.
Źródło: https://348bdbf8-4f7b-45a7-8a7b-b7c40363256e.usrfiles.com/ugd/348bdb_dc8ff02e6659431e9add069d720075d3.pdf?
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.