W Niedzielę Trójcy Przenajświętszej słuchamy wezwania, aby nawracać wszystkie narody, gdyż chrzest włącza je do Kościoła Świętego. Centralnym sakramentem Kościoła jest zaś Msza Święta, podczas której Trójca Przenajświętsza przyjmuje należną Jej cześć. Nasz Pan Jezus Chrystus przyszedł, aby objawić największą tajemnicę życia Bożego: relacje, jakie istnieją między Bogiem Ojcem, Bogiem Synem i Bogiem Duchem Świętym. Jest to trudna do zrozumienia prawda Wiary, dlatego także ustanowił Kościół, aby Wiara pozostała czysta, a obrządki Mszy Świętej i sakramentów były zachowywane w jak najdoskonalszej formie. Wszelkie dobra otrzymaliśmy od Boga i Jemu należy oddawać wszystko, co najlepsze, o czym szczególnie powinni pamiętać katolicy, czyli ludzie wszczepieni w prawdziwą świątynię: Kościół katolicki.Doceniajmy powołania kapłańskie – nauczał x. Rafał Trytek, który 26 maja AD 2024 wygłosił kazanie w trakcie Mszy Świętej sprawowanej w Oratorium Świętego Józefa Opiekuna Kościoła Świętego we Wrocławiu – gdyż kapłan sprowadza Boga na ołtarz, a równocześnie pozwala, aby Syn Boży nim się posługiwał. Nasz Zbawiciel jest obecny w Najświętszym Sakramencie z Bóstwem, Duszą, Ciałem i Krwią, a przyjmując Ciało Pana, przyjmujemy zarówno Boga, jak i człowieka. To tłumaczy, dlaczego Kościół wymaga od wiernych, aby przystępowali do Komunii z sercem oczyszczonym z grzechów śmiertelnych i otwartym na Chrystusa. Z tych samych powodów papież św. Pius X przezwyciężył tendencję jansenistyczną, zachęcając, aby dzieci, gdy tylko dojdą do wieku rozumu, przyjmowały Komunię właśnie wtedy, gdy są najczystsze i niewinne. Dzięki temu nasz Pan Jezus Chrystus będzie mógł umacniać ich dusze w walce z grzechami. Trzeba bowiem pamiętać, że wraz z upływem lat zmagania z pokusami stają się bardzo trudne i niezbędna w nich jest Boska pomoc. Komunia nie została przeznaczona jedynie dla ludzi doskonałych – lecz po to należy ją przyjmować, aby walka o świętość była w ogóle możliwa.
wtorek, 28 maja 2024
x. Rafał Trytek — kazanie na Niedzielę Trójcy Świętej AD 2024 (Wrocław, 26 V)
wtorek, 14 maja 2024
x. Rafał Trytek — kazanie na Niedzielę po Wniebowstąpieniu AD 2024 (Wrocław, 12 V)
niedziela, 5 maja 2024
Pius V. Święty, Mnich, Inkwizytor, Papież.
Św. Pius V (ur. 17 stycznia 1504 w Bosco Marengo, zm. 1 maja 1572 w Rzymie) |
Papież Pius V był papieżem w jednym z najbardziej burzliwych i niestabilnych okresów w historii chrześcijaństwa. Europa została rozdarta przez reformację, a w momencie wyboru Piusa w 1566 roku, protestantyzm był mocno zakorzeniony w wielu regionach Europy. Pius V był odpowiednią osobą, aby prowadzić i przyspieszać reformację katolicką.
Wstąpił do Zakonu Kaznodziejskiego w 1518 roku, rok po tym, jak Marcin Luter opublikował 95 tez. Jego życie dominikańskie, od początku, było bardzo związane z obroną Kościoła przed herezjami tamtych czasów. Po nauczaniu w Pawii, gdzie opublikował wiele prac apologetycznych, został wysłany na misję inkwizycyjną w Como.
Jego cnotliwa obrona Kościoła była również uzupełniana przez zapał do reform wewnątrz Kościoła. Wiele krytyki Kościoła wynikało z moralnej swobody niektórych duchownych, szczególnie papieży. Jako przeor, Pius nalegał na dyscyplinę i prostotę w swoich domach. Jego przykład i reformatorska natura doprowadziły do jego podniesienia do biskupstwa. Był tak wysoko ceniony, że został mianowany kardynałem i otrzymał zaszczyt Najwyższego Inkwizytora.
Został wybrany na papieża w 1566 roku w wieku 62 lat. Natychmiast zaczął tworzyć atmosferę dyscypliny w Kościele Rzymskim. Zmniejszył koszty i nadmiary na papieskim dworze oraz wymagał rezydencji wśród duchowieństwa. W Rzymie wygnał prostytutki i uregulował działalność zajazdów. Jego najważniejszym dziełem było jednak wprowadzenie w życie kanonów i dekretów Soboru Trydenckiego. W 1570 roku ogłosił nową edycję Mszału Rzymskiego. Ekskomunikował również Elżbietę I z Anglii, próbując odzyskać Anglię dla Kościoła.