wtorek, 28 listopada 2023

x. Rafał Trytek — kazanie na XXIV Niedzielę po Zesłaniu Ducha Św. AD 2023

Modernizm jest uniwersalną herezją, zastosowaniem idealistycznej filozofii niemieckiej do zasad teologii katolickiej – nauczał x. Rafał Trytek ICR, który 26 listopada 2023 roku sprawował Mszę Świętą w Oratorium Świętego Józefa Opiekuna Kościoła Świętego we Wrocławiu. – Jest ściekiem wszystkich herezyj, gdyż głosi, że nie ma obiektywnego poznania, zatem również Objawienie nie jest czymś obiektywnym. Ostatecznie więc z tego punktu widzenia nie ma żadnego dogmatu, żadnej prawdy Wiary i prawdy moralnej, których nie można podważyć. Jesteśmy świadkami zapowiedzianego w Ewangelii spustoszenia: absolutnej perwersji, wypaczenia wszystkiego, co katolicy uważają za święte. Dlatego modernizm jest czymś o wiele gorszym niż inne herezje.
Współczesna „teologia” ma iść za człowiekiem i dostosowywać się do życzeń świata. W tym właśnie kontekście należy przypomnieć biblijne ostrzeżenia przed fałszywymi „Chrystusami” i „cudami”, albowiem zniszczenie tej widzialnej hierarchii Kościoła, która przez stulecia chroniła wiernych przed fałszem, stało się warunkiem zwycięstwa modernizmu. Prawowita władza, zarówno w Kościele, jak i poza nim, została zastąpiona przez tyranię, kult demokracji i tzw. praw człowieka – przedstawiane jako absolutne dobro. 


Adres siedziby Kaplicy
ul. Powstańców Śląskich 114, Wrocław
Wejście na 1 piętro schodami na zewnątrz

poniedziałek, 27 listopada 2023

Schouppe SJ F.X. - Czyściec w świetle legend i żywotów świętych. Rozdział XV – św. Stanisław Kostka.


CZYŚCIEC

W ŚWIETLE LEGEND I ŻYWOTÓW ŚWIĘTYCH

––––––

X. François Xavier Schouppe SJ

––––––

ROZDZIAŁ XV.

Udręki czyścowe – Brat św. Magdaleny de Pazzi – św. Stanisław Kostka – Błogosławiona Katarzyna de Racconigi

     Św. Magdalena de Pazzi podczas swej słynnej ekstazy, kiedy to ukazano jej różne rejony czyśćca, zobaczyła duszę swojego brata, który zmarł, mając za sobą żywot godny żarliwego chrześcijanina. Nawet ta dobra dusza zmuszona była cierpieć za pewne błędy których nie odkupiła należycie, przebywając na tym świecie. Jak powiedziała owa święta, są to męczarnie nie do wytrzymania, a jednak znosi się je z radością. Och! Czemu nie pojmują tego ci, którym braknie odwagi, by tu, na ziemi, ponieść swój krzyż? Porażona tymi straszliwymi scenami, które przyszło jej oglądać, pobiegła prosto do przeoryszy i, rzuciwszy się na kolana, zawołała :

     –  Och, moja droga matko, jakże straszne są męki czyścowe! Nigdy bym w to nie uwierzyła, gdyby Bóg mi ich nie objawił.... Ale mimo to, nie mogę nazwać ich okrutnymi; są raczej zbawienne, gdyż przybliżają niezrównaną błogość raju.

    Ażeby mocniej utrwalić to w naszych umysłach, Bóg raczył obdarzyć niektóre spośród osób świątobliwych przedsmakiem udręk czyśćcowych, kroplą goryczy, którą zmuszone są pić te biedne dusze, albo iskrą z pochłaniających je ogni.

      Historyk Bzowski, w swych Dziejach Polski, pod datą 1598 odnotował cudowne zdarzenie związane z św. Stanisławem Kostką, jednym z luminarzy polskiej gałęzi Zakonu Jezuitów [1]. Pewnego dnia, św. Stanisław, wielką miłością darzący zmarłych, odmawiając Różaniec, zobaczył koło siebie duszę spowitą w płomienie. Kiedy poprosiła go ona o zmiłowanie i skrócenie niewysłowionych katuszy w ogniu, na który skazała ją Sprawiedliwość Boża, świątobliwy mąż zapytał, czy te płomienie niosą większy ból, aniżeli ziemskie ognie.  

     –  Ach!  – zawołała owa dusza. – wszystkie ognie tej ziemi w porównaniu z czyśćcowymi są jak orzeźwiający wietrzyk (Ignes alii levis aurae locum tenent si cum ardore meo comparentur). Stanisławowi trudno było w to uwierzyć.

     –  Chciałbym się o tym przekonać  – powiedział. – Jeśli Bóg pozwoli, dla twojego zbawienia idla spokoju mej duszy godzę się przyjąć na siebie cząstkę twego bólu.

     –  Nieszczęsny! Nie możesz tego zrobić. Wiedz, że żadna istota ludzka nie zdoła przeżyć tej męczarni. Jednakże Bóg pozwoli ci odczuć jej namiastkę. Wyciągnij rękę.

sobota, 25 listopada 2023

Kalendarz Katolicki AD 2024. (Przedsprzedaż).

     Prezentujemy Państwu i z największą radością oddajemy do rąk naszych Czytelników ścienny 'Kalendarz katolicki' na Rok Pański 2024, z tradycyjnym kalendarzem liturgicznym według aktualnych rubryk Mszału Rzymskiego sprzed 1958 roku. Kalendarz wydany został przez nasze Stowarzyszenie na Rzecz Kultury i Tradycji im. ks. dr Piotra Semenenko (redakcja Pisma "Myśl Katolicka - Organ Katolików Świeckich"). Przy tworzeniu niniejszego kalendarza korzystaliśmy przede wszystkim z nieocenionego "Mszału Rzymskiego z dodaniem nabożeństw nieszpornych" o. G. Lefebvre'a OSB, w tłumaczeniu oo. Benedyktynów tynieckich z 1956 r.  Kalendarium ilustrują pejzaże górskie – fotografie własne autora tej strony, oraz polskie znaczki pocztowe z cyklu "Madonny Kresowe".

Przy dniach oznaczono święta, uroczystości, patronów, kolor szat liturgicznych, dzień postny oraz najważniejsze święta państwowe. Wszystkie informacje w formie czytelnych ikonograficznych znaków, z legendą na karcie okładkowej.

Kalendarz w przedsprzedaży. Wysyłka po 15 grudnia.

Wierni katolicy rzymscy integralni znajdą tu również cenne wskazania dotyczące dyscypliny postnej kreślonej przez aktualny, nowy Kodeks Prawa Kanonicznego z 1917 roku, który rozróżnia trzy typy postów: jakościowy (abstinentia) – polegający na wstrzymaniu się od spożycia mięsa; ilościowy (ieiunium) – polegający na ograniczeniu się do jednego sytego posiłku w ciągu dnia i dwóch mniejszych; ścisły (ieiunium et abstinentia) – polegający na jednoczesnym ograniczeniu się do jednego posiłku dziennie do sytości, jak i na wstrzymaniu się od spożywania potraw mięsnych. Jest to więc połączenie postu jakościowego i ilościowego. Jak zawsze kalendarz uwzględnia Obchody Suchych Dni które sięgają najdawniejszej epoki Kościoła i obejmują trzy dni tygodnia związane ściśle z Męką Chrystusa, czyli dni modlitw i postu obchodzone w środę, piątek i sobotę na początku każdej pory roku.

Kalendarz można zamówić pisząc na adres e-mail: myslkatolicka@gmail.com

Lub przez serwis Allegro Lokalnie : LINK

PRZEDSPRZEDAŻ!!! wysyłka od 15 grudnia br.

Tylko do 9 grudnia 2023 r. obowiązują promocyjne ceny w przedsprzedaży, od 10 grudnia koszty wyglądają następująco:

Należność za Kalendarz wynosi 50 zł (koszt druku 1 szt.) oraz 15 zł (koszt wysyłki - przesyłka kurierska, kurier Poczty Polskiej) - razem 65 zł za jedną sztukę (115 zł za 2 sztuki etc.). Drukujemy w profesjonalnej drukarni, kalendarz składa się z 13 osobnych, jednostronnie drukowanych, kolorowych kart na grubym papierze kredowym w formacie A3, całość złączona na spirali. Nie wysyłamy on-line!

(UWAGA! koszt druku jednej sztuki, tylko do 9 grudnia wł. : 45 zł !!!)

poniedziałek, 6 listopada 2023

x. Rafał Trytek — kazanie na XXIII Niedzielę po Zesłaniu Ducha Św. AD 2023

Modernizm prawdopodobnie przeżywa przedśmiertne drgawki – stwierdził x. Rafał Trytek ICR, który 5 listopada AD 2023 sprawował Mszę Świętą w Oratorium Świętego Józefa Opiekuna Kościoła Świętego we Wrocławiu. Dochodzi już do delirium, gdyż moderniści głoszą rzeczy, które są otwarcie sprzeczne z rozumem. Absurdów jest wiele, lecz ten stan rzeczy może napawać katolików radością, ponieważ widzą, że herezja i apostazja są również zwykłą głupotą i pośmiewiskiem.
Duszpasterz Tradycji wymienił w tym kontekście twierdzenia, że grzeszne związki powinny być „błogosławione”, a także dążenie, by dopuścić kobiety do diakonatu, pierwszego stopnia kapłaństwa. Jedynie mężczyźni mogą być kapłanami i biskupami. Następnie zaś przestrzegł, żeby – odrzucając skrajność modernizmu – nie popaść w inne absurdy, które pojawiają się w wystąpieniach niektórych konserwatystów. Nie można deprecjonować roli niewiast w Kościele Świętym, zwłaszcza tych, które pracowały razem z apostołami, a jako właściwy przykład zostały wspomniane przez św. Pawła Apostoła. Również opisana w Ewangelii kobieta cierpiąca na krwotok swoim zachowaniem w obecności naszego Pana Jezusa Chrystusa zaświadczyła, że wiara bez uczynków jest martwa.
X. Rafał Trytek ICR podkreślił, że komentowane podczas kazania wydarzenie jest także świadectwem skuteczności relikwij. Czcimy przede wszystkim relikwie po Synu Bożym, np. drzewo Krzyża, gwoździe i Koronę Cierniową, lecz rozumiemy również znaczenie pozostałości po świętych. Ich ciała i dusze obecnie są rozdzielone, ale to stan niezwykły i przejściowy, ponieważ w trakcie Sądu Ostatecznego nastąpi zmartwychwstanie ciał, a ci, którzy dostąpili chwały niebieskiej, cieszyć się będą przemienionymi, przepięknymi ciałami.
Święci działają poprzez swoje szczątki, gdyż ciało jest świątynią Ducha Świętego. Nie jesteśmy manichejczykami – podkreślił kapłan – ciało jest czymś dobrym, szatan zaś nie jest stwórcą. Owszem, ciała zranione przez grzech pierworodny są krnąbrne i prowadzą w inną stronę, niż chce duch, ale szczątki świętych mogą być narzędziem zbawienia. Prośmy w modlitwie o uświęcenie nas samych.


Adres siedziby Kaplicy
ul. Powstańców Śląskich 114, Wrocław
Wejście na 1 piętro schodami na zewnątrz